Jak vybrat Glukometr

Měření glukometrem je snadné a rychlé
Součástí glukometrů jsou lancety (jehličky), s jejichž pomocí z prstu odeberete kapku krve. Ta se nasaje na měřící proužek, a poté přístroj ze vzorku krve změří aktuální hladinu cukru v krvi. Zdravá hladina cukru v krvi je klíčová pro správné fungování organismu.
Jak vybrat ten nejlepší glukometr?
- Přesnost měření – je zásadní, proto by měl glukometr vlastnit oficiální zdravotnickou certifikaci.
- Výdrž baterie – glukometry jsou dobíjeny pomocí dobíjecích nebo jednorázových baterií. Přístroj je schopen na jedno nabití provést stovky až tisíce měření.
- Provedení displeje – displej by měl být dostatečně velký, aby naměřené hodnoty bezpečně přečetli i senioři a osoby s dioptriemi.
- Doplňkové funkce – lepší glukoměry jsou vybaveny funkcemi, jako jsou například hlasové čtení výsledků, vyhodnocení dávky inzulínu, nebo alarmem, který připomene čas měření.
- Zdravotní pomůcka – tento parametr je nutné si vždy při nákupu glukometru zkontrolovat; glukometry které toto označení nemají by se nikdy neměli objevit ve vašem nákupním košíku, protože nemají potřebnou zdravotní certifikaci a nemusí poskytovat správné výsledky.
- Codefree – tuto vlastnost oceníte ve chvíli, kdy si budete kupovat nové balení testovacích proužků; pokud glukometr nese označení codefree, je schopný se pomocí čipu na testovacích proužcích zkalibrovat tak, aby měřil správně; v opačném případě je nutné kalibraci provádět ručně.
- Hmotnost – vzhledem k tomu, že glukometr s vámi bude prakticky pořád, je nutné brát v potaz i jeho hmotnost; glukometry dostupné na trhu v dnešní době jsou poměrně lehké, a proto by vám jejich hmotnost neměla vadit v kabelce nebo batohu, se kterým běžně chodíte do práce nebo do školy.
- Měřící rozsah – u většiny moderní glukometrů se bude měřící rozsah pohybovat v mezích, které vám umožní měřit hodnoty krevního cukru jak při hypoglykemii, tak i při hyperglykemii.
- Velikost vzorku – většina měřící proužků analyzuje čerstvou kapilární krev, která se získává z konečků prstů; vzorky o objemu v řádu mikrolitrů a menších jsou dostatečně malé, aby nebyl problém ho z konečků prstů získat.
- Doba měření – doba měření není příliš důležitá při běžném měření, ale pokud propukne hypoglykemie, může být velmi důležitá; při výběru dbejte na to, aby se doba měření pohybovat okolo 5 s.
- Počet testovacích proužků v balení – tento parametr není příliš důležitý pro správnou funkčnost glukometru; ze začátku oceníte spíše větší počet proužků v balení, protože glukometr sám je velký finanční výdaj a nechcete velmi brzy znovu zatěžovat svou peněženku dalšími výdaji; pokud se řadíte mezi diabetiky, máte nárok na určitý počet těchto proužků zadarmo, proto se informujte u své zdravotní pojišťovny.
- Počet údajů v paměti – znalost tohoto čísla je důležitá pro tvorbu statistiky, která je pro diabetiky klíčová; dbejte na to, aby se toto číslo pohybovat okolo 500, což je standard pro běžné glukometry.
- Možnost připojení k PC/chytrému zařízení – poslední parametr úzce souvisí s předchozím; pokud z dat chcete zpracovat statistiku je vhodné se poohlédnout po glukometru, jehož výrobce nabízí i aplikaci na zpracování dat nebo je možné data exportovat do aplikací k tomu určených.